Choď na obsah Choď na menu
 


Aktív holubiarov september 2015.

Aktív holubiarov, 26-27.9.2015 Bratislava.

  V sobotu 26.9.2015 sa konal aktív slovenských holubiarských zástupcov oblastí a klubov. Ja som naň cestoval s Petrom Dudžákom, ktorý ma zobral do auta v Ružomberku, spoločne s Milanom Králom, zástupcom Liptova. Vyrazili sme smer B.Bystrica, kde pristúpil Miroslav Nosál, šéf slovenských posudzovateľov. Cirka polhodiny pred aktívom sme boli v Bratislave, pri hoteli Plus. Stihol som sa porozprávať s Michalom Kukučkom o jeho vášni pestovania kaktusov.Ukázal aj fotogalériu nádherne rozkvitnutých, vzácnych exemplárov. Do 9-tej hodiny sa poschádzali aj ostatní zástupcovia  a aktív začal. Pani Bruteničová hovorila o činnosti K HO SZCH, zaznela informácia o európskej výstave v Metz, je prihlásených 78 holubov od 11-tich chovateľov. M.Nosál hovoril o úrovni vystavených holubov na CV Nitra 2014, doplnil Boris Bocko o špeciálke anglických hrvoliakov. K príprave CV Nitra 2015 hovoril Pavol Kováčik, predseda komisie a riaditeľ výstavy. Predsedníctvo stanovilo klietkové 4€/kus, pri neskoršom prihlásení 5€.  Neráta sa, že ministerstvo dá peniaze, rozpočet je robený na nulu. V diskusii kritizoval Milan Král, že neprišli na aktív zástupcovia zväzu, vlani v Nitre boli hanbou chýbajúce katalógy. Priateľ Štefan Szarka pripravil podklady pre katalóg, aj tak boli poprehadzované údaje. Róbert Vitáloš poukázal, že chovatelia vystavujú na lokálnych výstavách, v Nitre na CV nie. Peter Kubík, zástupca OV Bratislava sa zaujímal či musí mať preklad štandardu zahraničného plemena oficiálne cez úradného prekladateľa. Richard Babčan sa domnieva, že by malo byť cťou vystavovať na CV Nitra a pochváliť sa, čo kto odchoval. Priateľ Marián Andrášik poukázal na problémy pri preprave zvierat na CV v Nitre. Ja som hovoril o skúsenostiach predsedu holubiarskej komisie oblasti Orava. Ani keď chcete prispieť holubiarom na CV v Nitre, nie sú ochotní vystavovať. Po diskusií bol aktív ukončený.

O 13-tej hodine začalo školenie posudzovateľov. M. Nosál povedal, že neboli sťažnosti na posúdenie holubov, posudzuje sa podľa nového českého vzorníka. Praktickú časť začal Boris Bocko, lektoroval veľké i malé anglické hrvoliaky a brnianskeho. Roman Čerťanský lektoroval veľké hrvoliaky- hanáckeho, sedlatého papučatého- upozornil, že pri ňom často chýba farebná kvapka, pomoranského. Jozef Jakubička odlektoroval kingy, texany-upozornil, že autosexing musí byť v prejave jasný a zreteľný. Ďalej hovoril o posudzovaní florentína, maltéza, viedenské sliepočky. Miroslav Nosál fundovane odlektoroval orientálne sovičky- vyžaduje sa široké a vysoké čelo, africká sovka má byť široká a krátka v postave, turbity, komárňanské a košické kotrmeliaky, pražské a budapeštianske krátkozobé. Peter Dudžák mal veľmi peknú prednášku o nemeckých výstavných holuboch/chodí posudzovať na české špeciálky/. Ing.Marián Macko odreferoval výborne páviky –porovnal nový a starý typ, indické páviky-upozornil na požadovaný vodorovne držaný chrbát. Skončil akurát, keď bolo treba ísť na večeru. Po nej sa posudzovatelia ubytovali v izbách hotela Plus. Ostal som aj ja, hoci nepatrím k posudzovateľom a vyfasoval kľúčik na izbu spoločne s Ing. Mackom. Ale tých pár euro obetujem, chcel som byť s priateľmi a zároveň nadobudnúť nové vedomosti. A urobil som dobre. Po večeri sme navštívili neďalekú reštauráciu, kde domáci Peter Dobrucký vybavil posedenie v oddelenom priestore, pochopiteľne s možnosťou jedla a pitia za vlastné. Verte, príhod s holubmi a príbehov odžitého života bolo neúrekom. Skutočne nádherná priateľská atmosféra, máte ju zachytenú na fotografiách. Ja som preberal genetiku s Ing.Petrom Koleničom. Nemáme rovnaký názor na gén A podmieňujúci biele sfarbenie, ktoré publikoval v českom Světě holubú znalec genetiky Miroslav Mašata. Možná by bolo dobré zaradiť do školenia posudzovateľov aj prednášku o základných génoch sfarbenia holubov. Juraj Dóža mi porozprával o svojom chovateľskom živote. Richard Babčan vytiahol spomienky na mladosť a posudzovateľskú dráhu. Je pútavý rečník, klobúk dolu, čo odposudzoval a pozažíval. V neskorý večer sme sa porozchádzali na hotelové izby.

V nedeľu ráno som sa vybral cirka 7 minút pešo, do neďalekého kostolíka Dona Bosca. Po svätej omši som sa vrátil, akurát  prednášal Peter Dobrucký. V klietkach mal slovenské, bratislavské , košické a viedenské vysokoletúny. Okrem typológie plemien okrajovo povedal okolnosti  vzniku bratislavského vysokoletúna. Mimo nich odprezentoval ešte viedenské krátkozobé. Jeho prednášku doplňoval Miroslav Nosál. Potom nastúpil za lektorský stôl Richard Babčan, hovoril k posudzovaniu českých stavákov, vyhradených 20 minút mu nestačilo a predsedajúci Pavol Kováčik ho zastavil. Jednu z najkrajších prednášok mal senior Ivo Podberský. Odlektoroval piešťanského obra, mal uhladenú slovnú rétoriku,  hovoril trefne k textu štandardu, na záver pridal najčastejšie chyby pri posudzovaní piešťanských obrov. Potom Miroslav Nosál hovoril k pripravených východoslovenským kotrmeliakom, pridal porovnanie debrecínskych, perzských, klužských, orientálnych- najmä rozdiely v operení nôh. Po ňom ako posledné plemeno odprezentoval Ing. Marián Macko holuba brčkáňa, čím bol zoznam školených plemien ukončený. Ing. Jozef Demeter upozornil z praxe na čoraz viac vyskytujúcich sa moravských pštrosov s ovisnutými krídlami.  Už v minulosti to vytýkal, žiaľ nebralo sa to vážne a teraz to má čoraz viac holubov, je to chyba.  Ako nestranný som pri viacerých posudzovateľoch nadobudol dojem, že používajú často výrok-výluka- bez toho, že  by sa holubom viac zaoberali.Nie je to dobrá cesta, môže odradiť viacero vystavovateľov. Na druhej strane sa u nás vystavuje čoraz viac tzv. burzových holubov. Chovateľ ich na nej kúpi, neskôr zistí, že majú výlukovú chybu. V úplnom závere poďakoval Miroslav Nosál tým, čo doniesli holuby na školenie, najviac Peter Dobrucký a Robert Vitáloš. Potom sme sa odobrali na obed, rozlúčili a popoludňajších hodinách vybrali domov. Peter Dudžák nás spoľahlivo viezol, cestou sme sa zastavili u posudzovateľa Emila Kasana. U Miroslava Nosála sme sa občerstvili kávičkou. O ďalšiu hodinku už som presadal v Ružomberku do svojho auta, preložil vrece s drobným obilím od Petra Dobruckého a mieril na Oravu. Takže nádherný víkend, vďaka holubiari! Jediným handicapom bolo, že sme mali v tom termíne oblastnú výstavu v Námestove, na ktorej som sa nemohol zúčastniť ani ako vystavovateľ, ani ako návštevník. Hoci funkcia predsedu holubiarskej odbornosti si to priam vyžaduje. Vyššie opísané doplňuje fotoalbum z aktívu, ilustračne približuje atmosféru.          J.Hrabal  27.9.15