Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


 

Návšteva u chovateľov v Leviciach.

Dňa 23.8.2014 som sa vybral pozrieť manželku do kúpeľov v Dudinciach. Keďže máme  neďaleko v Santovke neter, manželke som navrhol, či by išla ku nej na návštevu. Vídajú sa zriedka a mali o čom hovoriť. Ja som sa vybral ešte o 15 km ďalej , do Levíc, kde máme dvoch  členov KCHL. Sú to Ondrej Barzo-pokladník  klubu a Zoltán Bánoczký-podpredseda klubu. Prv menovaný je aj predseda miestnej ZO SZCH a predseda holubiarov v oblasti Levice, okrem toho hral donedávna futbal, čo je na jeho štíhlej postave poznať. Druhý je podpredseda miestnej ZO SZCH, funkcionárči aj v klube krátkozobých holubov.

  Po príjazde na začiatok Levíc ma už telefónom navigoval Ondrej Barzo. Zakrátko som zastal v okrajovej časti mesta, kde sú rodinné domy. Ondrej nastúpil a išli sme do centra mesta kúpiť čenkovskú zmes pre holuby, lebo som potreboval. Po návrate ma viedol do dvora, kde má chovateľské zariadenie pozostávajúce z viacerých oddelení. Z nich môžu holuby voľne chodiť do priestrannej voliéry. Jeho srdcovou záležitosťou je chov kingov, drží ich veľa rokov.  Viacero sa  vyhrievalo na zemi voliéry. Okrem toho má párik farbistých holubov hýlov. Chová taktiež birminghamské kotrmeliaky, ktoré nádherne letia do výšky a tam kotrmelcujú. Pri súťažiach sú takéto lety nevhodné, lebo nevidno akrobaciu, ale chovateľ sa tešil, že má práve takéto akrobaty. Mal tam aj niekoľko pražských krátkozobých letúnov a biele poštové holuby. No a najviac ma zaujímali budapeštianské vysokoletúny. Má ich vo viacerých oddeleniach rozdelené podľa pohlavia, aj na staré a mladé. Nie je zastáncom obrovského chovu, ale menšieho množstvá špičkových vysokoletúnov.  Popozeral som si ich typ, lebo nie je nijakým tajomstvom, že sú značne rozdielne. Ako povedal Ondrej, ani samotní maďarskí chovatelia si s tým hlavu nelámu, dôležitý je let. Pochopiteľne viackrát navštívil maďarských chovateľov a vyskúšal holuby od viacerých chovateľov. Pri ich kúpe zažil aj handrkovanie, pretože niektorí maďarskí chovatelia len tak holuby nepredajú. Stane sa, že chovateľ má mnoho holubov a nepredá Vám nič. Obyčajne až po dobrej známosti. Pod nádvorným prístreškom sme posedeli pri občerstvení a dobrej kávičke zo dve hodinky, keď Ondrej zatelefonoval priateľovi Zolovi Bánoczkému.

Zotán Bánoczký akurát dorazil k bráničke svojej záhrady. Má chovateľské zariadenie na okraji mesta v záhradkárskej oblasti, neďaleko Ondrejovho domu, takže si navzájom vidia lietať vysokoletúny. Najprv sme posedeli pod záhradným prístreškom, podebatovali o klubových záležitostiach. Potom sme išli pozrieť chov. Ten pozostává zo zostavy viacerých malých holubníčkov. Keď som ich uvidel, okamžite som sa v spomienkach vrátil o desaťročie, kedy som podobné videl u bývalého letunkára Pavla Plánočku zo Zvolena/teraz chová kanáriky/. Takto chované vysokoletúny sú kludné a zdá sa, že dosahujú lepšie lety. Bolo to tak u pr. Plánočku a potvrdil to aj Zoltán. V každom holubníčku má buď samcov, samičky, alebo celý súťažný kŕdlik, podľa jednotlivých hniezdení. Kŕdľov mal viacero, okrem nich vo väčšom oddelení plemenné holuby. Tiež som sa zaujímal o ich pôvod a dotazoval na rozdielne typy hláv. Zoltán všetko trpezlivo objasnil, ba povedal, že viacerí maďarskí chovatelia už nedržia štandardné holuby ale majú viac „klábonosnú“ hlavu. Čiže nie, ako predpisuje štandard budapeštianského vysokoletúna, zobák-čelo v jednej línii, ale skôr zaoblené čelo. Objavil som tam holuba jednej starej línie, ktoré držal kedysi František Porubčanský zo Žiliny. Myslím, že pochádzali od Barányho zo Solnoku. Lietali bežne 8-9 hodín. Boli zaujímavé tým, že mali tmavý veniec a silné sfarbenie prechádzalo na ramienka až do pol krídla. Pre názornosť treba pozrieť fotogalériu, kde som zaradil v sekcii fotoalbum, pod menami chovateľov fotky z ich chovov. Čerešničkou bolo predstavenie chovu sedlatých pražských krátkozobých letúnov, na ktoré je chovateľ hrdý. Na konci prehliadky sme zastali pred jazierkom s dokvitajúcim leknom a plným okrasných rybičiek, ktoré tam zostávajú aj cez zimu. Cirka po ďalších dvoch hodinách rečnenia som obom chovateľom poďakoval a vybral sa pre manželku do Santovky. S ňou som ešte potom pochodil a poobzeral kúpeľný areál Dudince a podvečer sa vybral domov. Bol to veľmi dobrý deň. Zvlášť som sa tešil, že z chovateľov, ktorých som videl raz do roka na klubovej schôdzi, stali sa noví priatelia. Aj o tom je to naše holubárčenie. Aby ste sa potešili dobrým čítaním a mali predstavu, čo sa kde chová, napísal som tieto riadky  25.8.2014.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Môj pretek vysokoletúnov 12.7.2014

 Tento pretek má v klubovom kalendári názov Memoriál L.Frenáka. A ten choval a šľachtil košické vysokoletúny. Týždeň pred ním bol Memoriál Prof.Ferianca, ktorý som chcel tiež pretekať. Napokon som pre chorobu kolegu príslušný víkend pracoval. I tak som nemal pripravené BAV/bratislavské vysokoletúny/, lebo stále pršalo  a riskovať, že prídem o celý kŕdeľ nemalo význam. Rok čo rok prídem o 20-25 ks ulovených dravcami. Ale to beriem, že to patrí k nášmu hobby. Hoci mrzí každý ulovený holub. Tento rok je to vcelku dobré, zatiaľ asi 15 ks prevážne menej významných holubov a ak počítam aj tréningy na letovú skrinku , tam mám  6 ks zahnaných dravcami nevedno kde a dva dewlapy uletené pri tréningu. Ale poďme k Memoriálu L.Frenáka. Týždeň pred ním stále denno-denne na Orave pršalo. Trénoval som prakticky 1x v týždni a to utorok, lebo podľa internetu malo byť nad mestom pekne. Ku košickým vysokoletúnom som pridal 2 osvedčené BAV. Odlietali bez minúty 5 hodín. Tréning plánovaný na štvrtok pred pretekom som zrušil. Z kŕmnej dávky som vybral ryžu, má i po usušení vysoký obsah vody, rovnako  hrach ubral na polovicu. Zároveň som kŕdeľ týždeň držal na 50 % dávke. Vo štvrtok večer dostal 75 % dávky, v piatok som kŕmil skôr, medzi 16-17 hodinou tak 90 % dávky. Po hodine o 18-tej som im dal ešte závodnej zmesi z Rakúska. Zvažoval som pridať pár zrniek Nigru, lebo robí s holubmi divy/vykompenzuje absenciu tréningu/ ale predávkovanie znamená stratu kŕdľa. Kedysi som ňou videl kŕmiť u Jozefa Hornyáka z Košíc, ktorý vtedy žartovne poznamenal, že po tom poletí aj holub bez krídiel. Pridanie mi radil aj Pavol Plánočka zo Zvolena, v minulosti vysokoletúnkár. Mal tiež vynikajúce lety a ako kondičné krmivo Niger využíva doteraz pri kanárikoch. Ale pre istotu som požiadal o názor Jozefa Tužinského z Lučenca, ktorý má bohaté vedomosti z rozboru krmív/má takú možnosť/. Odpoveď som do preteku nedostal, tak som neexperimentoval. Začiatkom týždňa som ešte v policových sedačkách vymenil kartóny/viď foto/, a kontroloval konzistenciu trusu/každý holub sedáva na „vybojovanej“ sedačke/. U strieškových sedačiek je to obtiažne. Ak vidím, že niektorý nemá trus v poriadku/lepkavý/, hľadám príčinu. Skrátka prispôsoboval som život na holubníku upršanému počasiu. Nekúpali sa vyše týždňa, aby mali dostatok púdru, ak bude daždivý pretek. V predvečer preteku i po nakŕmení a napití vyletovali holuby zľahka do policových sedačiek. Ba zaznamenal som aj podletovanie nad podlahou holubníka. Ani nedožrali špeciálnu zmes z Rakúska, zvyšok som odobral.

Ráno v deň preteku plávalo po oblohe veľa mrakov, aj som ich odfotil. Kopovitá oblačnosť, dosť teplo, nepršalo. Lastovičky lietali vysoko, ideálny čas na pretek. Volal som rozhodcovi J.Ondríkovi z Liptovského Mikuláša, či včas dorazí. Chová slovenské vysokoletúny, pochádzajú od E.Révaya a M.Marföldyho, lietajú vynikajúco. V minulosti bol v klube KCHL, ale zrušili mu ZO SZCH, tak bol zo zoznamu klubisov vyčlenený. Toho roku sa zaregistroval v ZO rodnej obce. Pozval som aj klubistu F.Porubčanského, volal, že cestovanie v sobotu je zložité/cez Martin/ a príde neskoro. Po kontrole niekoľkých vysokoletúnov mohol pretek začať. Upozornil som rozhodcu, že vypustím 13 košických + 2 bratislavské vysokoletúny ,čo smernice pripúšťajú, ako rezervu. V mojich podmienkach je pretek na presný počet riskantný, musí pristáť najmenej 12 holubov, aby nebola diskvalifikácia. Prakticky išlo o kŕdeľ, ktorý lietal malý pretek/opísaný nižšie/, doplnený o 3 ks. Nie najlepšie ,ale iná možnosť nebola. A teraz už zo záznamu. 8.15 štart, 8.23 dosiahnutie VV, 8.45 sa objavila pára myšiakov lesných, kŕdeľ zmizol v nedohľadne. 9.15 priletelo 13 bocianov, kameroval som ich, ale nepriblížil, takže vidno iba lietajúce „bodky“. Zdržali sa 10 minút. Ja som 10.05 zaznamenal v diere medzi mrakmi prelet 2 holubov, rozhodca letu nie. Uvidel kŕdeľ z nedohladna v bodovej výške až  10.35 kde prelietal do 10.45. Potom už videl pohyb krídel a písal strednú výšku. Zaznamenal nad kŕdľom krúžiť pár orlov skalných asi s mladým až do 11.15. Ako sa znižovali, tak tlačili kŕdeľ nižšie. Horšie, že pod kŕdľom sa objavila pára myšiakov , ktorá je nad holubníkom hosťom viackrát denne. Zaujímavá situácia pre kŕdeľ ,nad nimi orly pod nimi myšiaky. Túto záťaž neuniesli dva jedince, ktoré sa odpojili a odleteli preč. Len čo zmizli orly, kŕdeľ  11.15 vzlietol vyššie a znova bol na bodke do 11.20 ba mieril vyššie a zmizol v nedohľadne do 11.38. Osobne si myslím, že nebyť myšiakov, už by sa do nedohľadna nevrátil. Už  ranné nedohľadno/8.45-10.30/ značne predlžili krúžiace bociane, lebo svoje holuby poznám. Ale rozhodca nevidel kŕdeľ, takže všetko bolo regulárne. Aj také situácie sú. Rozhodujúce, že ich objavil  z hora/výšky/, neprileteli z boku. V takom prípade to musí rozhodca do protokolu poznačiť a počíta sa len 50% veľkej či nedohľadnej výšky. Od 11.38 ako sa objavil kŕdeľ z nedohladna, zostal do 12.10 na bodovej /veľkej výške, ale nemohli sme spočítať počet jedincov. Oči sme si namáhali, ba pomáhal aj sused spoza plota, ktorý zbieral cesnak/viď foto/. A v tom to nastalo. Do kŕdľa, ako by strelil, začal kľučkovať a letel preč pred dravcov s špicatými krídlami. 12.15 sme zaznamenali lietať holuby krížom krážom. Síce boli vysoko, ale asi totálne rozbitý kŕdeľ. Nenašli sme, že by letelo viac holubov spolu. Šľahol som kýbľom o zem a išiel naštvaný smerom k holubníku. V tom sa v uhle 45 stupňov rútili ako stíhačky dolu 2 holuby, bolo 12.25 keď sadli a napriek návyku, nevošli do holubníka, zostali na streche. Bol to jeden BAV, druhý košický, ktorý sa v tréningu už raz odpojil. Myslím, že išlo o tých dvoch, čo sa v strese medzi orlami hore a myšiakmi nižšie odpojili a lietali dovtedy podľa seba. Rozhodca ma upokojoval, že 15 mínus 2 je 13, ak aj jedného ulovil sokol a kŕdeľ sa spojí, dopadne pretek dobre. Neveril som, lebo sa z výšky rútil ďalší holub a 12.30 sadol a chvejúc sa zoskočil hneď do letáčovej klietky. Bol to ten, ktorý v malom preteku sadol hneď v počiatku letu.  Poprosil som rozhodcu, či môžem vstúpiť do holubníka. Po pár minútach mal u nohy holuba aj s nožíkom/viď foto/. V nejakej zvláštnej nádeji som sa pomodlil, lebo teoreticky malo byť vo vzduchu 12 holubov.  Zrazu  zľava prileteli 4 kusy, o malú chvíľu sprava ďalšie 4 kusy, spojili sa cirka 100 metrov nad holubníkom. K nim sa postupne pridali ešte 2 jedince a odkiaľsi celkom od mesta doletel jeden, takže som mal nad strechou holubníka 11 ks. Spomenul som na P.Dobruckého, ktorý krátko pred tým volal, že má diskvalifikáciu. Po dobrom lete mu zosadlo iba 11 holubov. No- to isté čaká aj mňa, pomyslel som. Ale pri sledovaní ukľudňujúceho sa kŕdľa, chýbal vodiaci- vedúci holub zospodu označený omývatelným sprejom.. Suverén a to mi neštimovalo. Žeby toho ulovil sokol! veď ten už prežil toľko útokom do kŕdľa. A hneď bolo jasné, čo pre kŕdeľ znamenal. Bez neho išiel kŕdeľ nižšie a nižšie. Už sotva zatáčal nad strechou. A zrazu z výšky ako raketa padá čierny holub. Jedinký sa nepoddal a ostal v bodke aj po útoku sokola. V rýchlosti prefrčal okolo pozvoľna točiaceho kŕdľa až takmer narazil do drevenej tyče na streche. Jeho dosad zlákal ostatných. Sadli po 4hod.25 min. a bolo po preteku. Vodiaci holub  sa stal hrdinom./foto v galerii košické vys/. Nezradil kŕdeľ a mňa zachránil pred diskvalifikáciou.  Zaslúžene bude v chove. Mal som neuveriteľné šťastie. Ale nie celkom. Holuby boli tak dobre nakŕmené, že odmietli vojsť na signál do holubníka. Nebyť dravca, snáď by lietali dlhšie. Keď som zabil vyše spomenutého holuba, v tráviacej trubici mal ešte 6 troška rozložených zrniek jačmeňa. To len dokladá, že je najdlhšie stráviteľný. Pretože sme mali rodinnú oslavu, nechal som ich tak a odišiel. Druhý deň ráno chýbali z kŕdľa tri holuby a chýbajú doteraz. Možno ich podvečer rozduril dravec. Možno... možno!!! Asi som si to šťastie vybral pri preteku. V mysli som bol pri tiplerkároch, musí to byť skľučujúci pocit, keď im po mnohohodinovom lete chytí nejakého holuba dravec a námaha je fuč. Klobúk dolu pred ich výsledkami.     JH.  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                                                                                                 

 

Malý pretek košických vysokoletúnov 21.6.2014

  Prihlásil som sa roku 2014 na viacero pretekov vysokoletúnov. Vyše uvedeného dátumu pre mňa nezačal dobre. Ráno som zistil, že nepríde rozhodca, s ktorým som sa dohodol. V noci dostal obličkový záchvat a odviezli ho do nemocnice. Čo teraz, holuby pripravené, škoda nepretekať. A tak som obtelefonovával  chovateľov letúnov. Väčšina mala program, to viete, pekná sobota... Ale jedného som predsa zohnal, chová nikolajevské letúny a dewlapy. Už dvakrát posudzoval let vysokoletúnov. Pre istotu som mu dal do ruky smernice a poslal ho chytiť niekoľko košických vysokoletúnov zo súťažného kŕdľa, aby skontroloval obrúčky. Ja som chytil náhodne asi tri, aby som skontroloval, koľko majú krmiva v hrvoli. Skúsení letúnkári vedia, že hrvoľ pred pretekom má byť takmer prázdny. Môžeme nahmatať tak niekoľko zrniečok. Ja som im dal podvečer predošlého dňa okrem iných zrnín aj hrnček drobných semien, špeciálnej závodne zmesi z Rakúska. Ešte sme pre istotu spočítali 12 holubov uzavretých v letáčovej klietke a pretek mohol začať.

 

  V noci pršalo, nad ránom sa urobil opar a práve po 8 hodine sa začal rozpadať. Keby sme vypustili  letúny skôr, pre tento prízemný opar by sme ich nevideli. Bolo 8.15 keď som volal predsedovi klubu P.Dobruckému, že štartujeme pretek. Aj on pobehoval pri holubníku v Bratislave, lebo tiež pretekal v uvedený deň. Štart sa podaril a kŕdeľ išiel pekne hore. Keď sa im po 8 minútach začali opticky zužovať krídla, zrazu sa jeden kus odpojil a začal lietať sám. Kŕdeľ to vo vzostupnom lete zarazilo, akoby chcel dolapiť odídenca, ale ten sa stále odpájal a evidentne znižoval letovú výšku. Napokon zamieril dolu a 8.25 dosadol na strechu holubníka. Podľa farebnej značky som vedel o akého holuba ide. Sú to jedince, v ktorých sa objavuje krv viedeňákov, aj tvarom hlavy sa na nich podobajú. Pri tréningoch jeho súrodenec raz spravil to isté. Dali sa rozoznať, jeden bol v hniezde jarabý, druhý čierny. Bolo 8.30 keď rozhodca hlásil, že píše veľkú výšku, lebo vidí iba bodky. Ja som bol tak znechutený zosadnutým holubom, že som kŕdeľ ani nenašiel. Ale to pozná každý chovateľ letúnov, že pri prechode na veľkú či nedohľadnú výšku musí kŕdeľ stále sledovať očami.  Tú nedohľadnú rozhodca zahlásil 8.45 a znova ich uvidel vo výške až 9.12 hod. Za posledné roky mám tak vyselektovaný chov, že väčšinu času prelietajú na veľkej výške ,len občas zaletia do nedohľadna. Je to spôsobené tým, že som všetky mizoletiace jedince postrácal a  chov „točil“ na  „bodkových“ holuboch. A keďže som za posledných 10 rokov dokúpil do chovu iba dva kusy, zatiaľ bez zlepšenia, niet sa čo čudovať. Po zmiznutí oparu sa objavilo slniečko. Práve keď sa kŕdeľ zjavil z nedohľadnej výšky, už sa všade pohybovali ledabolo mraky a zľahka sa točili na všetky strany. Zakrátko sa spojili a začalo drobno pršať. Po 15 minútach prestalo a zdalo sa, že to kŕdľu vôbec nevadilo. Stále sa držali na bodkovej výške a tam odlietali do 10.05 . Potom sa znížili a bolo vidno mávať krídla. O 10.30 sa objavilo práškovacie lietadlo a zatočilo nad mestom. Doteraz neviem prečo, lebo úradníci z mesta povedali, že nerobili žiadny postrek proti komárom. Holuby sa nijako nevzrušovali, akurát odtiahli z uhla a po odlete lietadla sa zasa vrátili. Horšie, že som 10.34 zaznamenal „plávať“ jedného holuba. Skúsený holubiar vie, že  je to oddychový reflex holuba, ktorý je unavený. Navyše sa odkiaľsi objavil poštový holub a neustále nalietaval ku kŕdľu. O 11-tej začalo znova svietiť slniečko. 11.48 som videl , že za kŕdľom zaostávajú dva holuby. Títo dvaja evidentne podletovali kŕdeľ a ten sa pomaly presúval nižšie a nižšie. Takže ich stiahli z rozhrania veľkej výšky do strednej. Ale zároveň som vypozoroval, že kŕdeľ má dosť síl, lebo ostatné holuby neustále skúšali znova a znova letieť vyššie, takže to vyzeralo ako na ruskom kole. Chvíľu let hore, potom zasa pomaly nižšie. Nemám rád tento štýl, rýchlo holuby unaví a navyše v strednej výške, kde zbierajú málo bodov. Takto sa predvádzali do 12.30 a už sa zdalo, že tí dvaja kŕdeľ dotiahnu až na strechu. Znenazdajky začali škriekať straky a zbadal som, ako jastrab útočí na drozdy, sediace neďaleko holubníka, kde lietajú skúmať, kedy dozrejú čerešne. Bol tu aj deň predtým, napadol mi hrdličkoholuba/kríženec/, ktorého občas pustím z voliéry. Panečku, to bol fofr.  Za chvíľu bolo všetkých 11 košičanov vo výške a videli sme ich veľkosti, ako tie drozdy plavé. Rozhodcovi sa to páčilo, ba myslel že vletia do veľkej výšky. Ale to sa im nepodarilo, stále sme registrovali pohyb krídel. Znova sa začali kopiť mraky ,13.05 už zasa drobno pršalo. Celý kŕdeľ sa zvoľna znižoval, samozrejme pod vedením už predtým spomenutej „plavajúcej“ dvojice. Aj prví po 5hodinách 20 minutých dosadli 13.35 na strechu. Ostatní sa ešte dvakrát zatočili nad strechou a sadli tiež. Bol som spokojný. Úspešne ukončený pretek mi dal zabudnúť na všetky sokolmi ulovené holuby počas tréningov. Tie som riešil tak, že s kŕdľom čiernych košičanov vždy letel jeden  modrý pásavý kríženec tiplera a košického vysokoletúna. Vďaka tomuto prekríženiu bol letom o čosi pomalší a nedokázal sa udržať v kŕdli, keď sokol zaútočil. Okrem jedného prípadu, kedy sa kríženec vrátil s kŕdľom, vo všetkých ostaných prípadoch ich chytil dravec. Pre mňa bolo podstatné, že sa košické vysokoletúny z tréningov vrátili v plnom počte. Lebo nie je nič horšie, ako keď kŕdeľ musí pre chýbajúce jedince meniť letovú hierarchiu. A keďže sa po 48 rokoch chovu holubov považujem za skúseného, viem, že nič nerieši ani dokladanie holubov. Lebo kŕdeľ musí za „pochodu“ hľadať  zladenie. Píšem to zámerne, pre Vás priateľov. Lebo vraj/podľa pr.Dobruckého/ na internetovej Ifaune niekto vyplakáva, koľko mu dravec pochytá letúnov. Je to medvedia služba pre tento šport! Ak si to prečíta potencionálny záujemca, ani s chovom letúnov nezačne. Asi si myslí, že je jediný. Veď dravce sú dnes takmer nad každým holubníkom. Mám tu dve hniezda sokolov, jedno je na skalnatom Rozsutci a druhé na vysokej hore Choča. Ale teritórium holubníka spadá iba pod jednu rodinku, našťastie sú si konkurenti. Zjari sa tvrdo vyháňali a vyzeralo to všelijako. Horšie, keď vysedia mladé, vtedy im jeden holub  stačiť nebude a zaútočia opakovane. Som veľmi rád, že nad holubníkom často krúžia myšiaky lesné/ Buteo buteo/. Ani z rogala sa nám nepodarilo zistiť, kde majú hniezdisko. Aj vďaka nim aspoň jastrab nevzlieta za kŕdľom, ale drží sa svojho osvedčeného spôsobu lovu sliediča nad korunami stromov. Toho roku je mimoriadna úroda  drozdoch čvikotavých/Turdus pilaris/, menej čiernych/Turdus merula/a škorcov lesklých/Sturnus vulgaris/, tie mu zatiaľ stačia.                 JH.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 Zápisnica z výročnej členskej schôdze Klubu chovateľov letúnov, Žilina 15.2.2014.

Prítomní: podľa prezenčnej listiny 24 členov,  1 záujemca o členstvo,1 hosť a garant klubu.

Ospravedlnení:pr. Richtarčík, Jackuliak, Polerecký, Dobák,Pavelka, Kerekeš, Lenárth, Kuchár,

                            Ing.Krešák, Guniš, Veselý, Kanka. Z hostí sa ospravedlnil Frank Otta   za český                              Klub chovatelů tiplerů-mal jednanie na ministerstve.

Ukončili členstvo. L.Hropko-Kendice, Jiří Sokolt-Buzitka, Ján Pavlovic-Divičie.

Program: podľa pozvánky, v zápisnici zvýraznené pretlačou.

Zahájenie vypovedal krátko po 9.30 hod. podpredseda klubu Peter Dobrucký. Privítal prítomných, garanta klubu, záujemcov o členstvo. Prečítal program schôdze, bol všetkými prítomnými schválený.

Voľbu návrhovej a volebnej komisie ozrejmil tajomník J.Hrabal. Pripomenul volebnú smernicu SZCH a postup voľby. Keďže kandidátov do výboru mali prítomní na kandidátnej-volebnej listine a zhodli sa, že ich netreba osobitne predstavovať, volila sa len volebná komisia. Za predsedu volebnej komisie bol zvolený František Porubčanský, členovia Štefan Stanislav, Zoltán Balogh. Následne vyzval predseda volebnej komisie prítomných členov, aby ešte nahlásili kandidátov do výboru a mohol ich dopísať na kandidátnu listiny. Podmienkou je, aby člen s kandidatúrou súhlasil.

Správu o celkovej činnosti za rok 2013 predniesol tajomník J.Hrabal. Konštatoval, že roku 2013 bolo prijatých 7 uznesení. Zorganizovali sa preteky podľa letového kalendára, doriešili sporné body letových smerníc pre tiplere, aktualizovali osobné údaje členov na internetovej stránke, zvýraznil rekord tiplerov na klubovej stránke, doriešilo sa elektronické sťahovanie základných klubových dokumentov. Boli propagované letúny na výstavách, písané o nich v časopise Chovateľ, zabezpečené voliéry letúnov na CV zvierat v Nitre. Výbor splnil všetky uznesenia. V záverečnej bilancií povedal tajomník, že za celé volebné obdobie bolo prijatých 31 uznesení a len dve výbor nesplnil. Za najvýraznejší úspech výboru uplynulého obdobia označil uznanie Bratislavského vysokoletúna, čo sa v 38 ročnej histórii klubu podarilo len roku 1977 vtedajšiemu vedeniu.

Správu o financiách za ospravedlneného Ing.Krešáka/pracuje v zahraničí/ predniesol J.Hrabal. Vlani zostalo na účte podľa zápisnice 652,77 €. Príjem z členského bol 290,00 €  čo je spolu 942,77 €. Tajomník predložil výdajové doklady vo výške 45,63 €.  Ďalší výdaj bol za vlaňajšiu rokovaciu miestnosť a občerstvenie vo výške 37,00 € a nasledujúci výdaj za vedenie účtu a doručenie výpisov vo výške 51,00 € čo tvorí výdaje celkom  133,66 €. Ak túto čiastku odrátame  z príjmovej položky, k dátumu schôdze máme v pokladni  809,14 €. Tieto eura predložil tajomník Petrovi Kubíkovi, aby ich prepočítal. Vysvetlil, prečo nie sú na účte. Už vlani avizoval, že poplatky sú neúnosné a prakticky okrem vloženia členského a výberu pred včs, tam nie je žiadny pohyb. Na jesennej výstave v Košiciach sa dohodol s predsedom klubu A.Kerekeš, že účet zrušia. Vzhľadom aj k predpokladaným voľbám nového pokladníka. Potrebujú mandát členov klubu.

Správu kontrolóra A.Kuchára /operácia/  pretlmočil tajomník J.Hrabal a zároveň požiadal prítomného  P.Kubíka, aby oznámil výsledok finančnej kontroly eur. Ten konštatoval, že účet nie je v súlade s pokladničnou správou, lebo zvyšuje 6 centov/ čo rozosmialo prítomných/. Tajomník pokračoval, že táto čiastka bude odovzdaná fyzicky i protokolárne za účasti svedka novému pokladníkovi.

Správu o letovej činnosti predniesol letový kontrolór P.Dobrucký. Zaoberal sa výpočtom bodov, treba ich zjednodušiť. Upozornil, čoho sa dopúšťajú chovatelia pri vyplňovaní letových zápisníc. Prepisované zápisnice sa nebudú akceptovať. Vyzval členov, aby sa nebáli pretekať, veď preto je tento klub a poďakoval tým, ktorí pretekali. Tajomník J.Hrabal doplnil-neradi niekoho diskvalifikujeme. Ale keď Vám príde na stôl 8 protokolov, v siedmich je priebeh preteku približne rovnaký a v ôsmom očividné iné údaje, čo sa týka počasia a rozhodca ani nevie povedať, kedy skončil pretek, je to na pováženie. Potom boli úspešným chovateľom odovzdané poháre, medaile a diplomy. Za diplomy vďačíme Bc. Vladimírovi Kubíkovi, ktorý ich v krátkom finiši pred včs vyhotovil. Dlhé roky ich robil pre klub Ladislav Hropko z Kendíc. Ale ten mal smolu, keď prasknutý radiátor zalial počítač. Vzorové podklady vkusných diplomov sa nedali generovať. Pri pretekoch, ktoré sa nelietali ostávajú putovné poháre v depozitu  nového tajomníka. V Memoriálu Prof.Ferianca prevzal putovný pohár Ondrej Barzo z Levíc. Zároveň získal trvalú cenu-plaketu. Pri majstrovských pretekoch starých tiplerov prevzal putovný pohár Eran Zulbeari z Lučenca. Získal aj trvalý pohár za víťazstvo v preteku Long Day. Viacerí chovatelia prevzali medaile, v zmysle ocenení uvedených v štatúte klubu.

Voľba členov výboru a delegáta na aktív holubiarov začala po krátkej prestávke. Počas nej sa rušne diskutovalo. Ešte pred samotnou voľbou vyzval predseda, aby členovia svoje názory na voľbu jednotlivých kandidátov prezentovali verejne a boli zápisnične podchytené. Bc.Vladimír Kubík povedal, že sa nezdráha práce vo výbore, ale má toho mnoho. Takže, ak sa prihlási viacero kandidátov, vo výbore byť nemusí. Prihováral sa, aby boli prijatí noví členovia a mohli voliť. To sa aj stalo a prítomní hlasovali za prijatie staronového člena Jána Adamca z Nitrianského Rudna a Štefana Oštroma z Rimavskej Soboty, ktorého v zastúpení predstavil MVDr.Jozef Tolnai. Doterajší tajomník oznámil, že predbežne hovoril s kandidátmi a vie si predstaviť, na akej pozícií budú pracovať. Nie je kandidát na pokladníka, doterajší chce byť členom klubu, ale pracuje dlhodobo v zahraničí. Navrhol Ondreja Barzu, ten súhlasil. Viacerí vystúpili a v ďakovnej reči presviedčali doterajšieho tajomníka, aby kandidoval. Ten to však odmietol a dodal, že nechcel kandidovať už pred 4 rokmi. Zoltán Balogh  navrhol do výboru ešte Zoltána Bánockého, ktorého pozná ako spoľahlivého funkcionára z iných klubov. V tomto zmysle bola doplnená kandidátka. Pavol Guman žiadal, aby bolo hlasovanie tajné a volebný lístok vložený do urny, čo považuje za správne. Nesúhlasí, aby sa volilo inak. Oponoval Bc.Vladimír Kubík, ktorý hovoril, že voľby môžu byť tajné alebo verejné. Hlasovaním prítomní rozhodli, že budú tajné. X-kom pred menom označia  chcených kandidátov a preškrtnutím nechcených. Potom sa hlasovacie lístky zložia a odovzdajú predsedovi volebnej komisie. Do výboru sa dostanú členovia, ktorí získajú nadpolovičnú väčšinu prítomných hlasov. Takto bol vykonaný volebný akt a volebná komisia sa odobrala sčítať hlasy. Po krátkom čase predseda oznámil, že rozdali 25 hlasovacích lístkov. Vrátilo sa 24 hlasovacích lístkov, z nich bolo 1 hlasovanie neplatné. 1 člen sa zdržal a hlasovací lístok neodovzdal. Hlasovaním získali všetci kandidáti nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných a sú zvolení do nového výboru. Hlasovacie lístky a počet hlasov jednotlivých kandidátov sú archivované. Voľby prebehli v poriadku, podľa vopred odhlasovaného postupu. Verejne sa volil kandidát na holubiarský aktív. Bol zvolený Peter Kubík z Bratislavy.

Diskusia mala slušný priebeh a racionálne riešenia. Jej závery sú premietnuté do uznesení. Je zaznamená mimo tejto zápisnice, nakoľko by ju neprimerane predĺžila. Jej priebeh je dodatkom zápisnice pre interné potreby klubu a bude aj na webovej stránke klubu.

 Prijatie uznesení. Členská schôdza schvaľuje: Prijatie nových členov/Jána Adamca-Nitrianské Rudno, Štefana Oštroma- Rimavská Sobota/.

          Letový kalendár pre vysokoletúny

           Všetky prednesené správy

           Petra Kubíka- delegáta klubu na aktív holubiarov 2014

           Petra Dobruckého za kandidáta celoštátnej KHO SZCH

           Doplnenie názvu Memoriálu L.Frenáka na Klubový

           Doživotného čestného predsedu Alexandra Kerekeša

           Nový výbor v zložení: Peter Dobrucký-predseda, letový konateľ vysokoletúny

                                              Zoltán Bánoczký –podpredseda, letový kontrolór

                                              Libor Páleník-tajomník

                                              Ondrej Barzo-ekonom.

                                              Bc.Vladimír Kubík-letový konateľ  tiplere

                                              Jozef Holub, člen výboru-správca www.stránky

                                              Alexander Kuchár- revízor klubu.

  Berie na vedomie:              ukončenie členstva/viď úvod zápisnice/.

                                                ocenenia  70-desiatnikov Alexandra Kerekeša a 

                                                Štefana  Stanislava za dlhoročnú činnosť v klube

  Ukladá:            1. Zosúladiť letový kalendár tiplerov  s medzinárodným

                            2. Zorganizovať preteky podľa letového kalendára

                            3. Propagovať letúny na výstavách, najmä CV zvierat

                            4. Písať články o klube, klubistoch, letúnoch do časopisov

                             5. Zabezpečiť propagačnú voliéru národných plemien

                                 vysokoletúnov na CV zvierat

                             6.Doriešiť návrhy loga klubu a predložiť výboru

                             7. Doriešiť ukončenie vedenia doterajšieho účtu.

                                 Splnomocňuje Jozefa Hrabala, bytom Aleja Slobody

                                 1880/26, Dolný Kubín na zrušenie účtu KCHL číslo

                                  0082129448/0900 vedeného v Slovenskej sporiteľni

                                  v Košiciach.

                              8. Zorganizovať stolové hodnotenie slovenských plemien

                                  vysokoletúnov za účelom zjednotenia štandardu

                              9. Zverejniť do 10 dní po každom preteku predbežné

                                  výsledky  na klubovej stránke

Ukončenie výročnej členskej schôdze urobil o 14.15 hod. predsedajúci Peter Dobrucký. Poďakoval prítomným, zaželal zdravie, mnoho úspešných pretekov a šťastný návrat domov.

 

17.2.2014.                                   Z poverenia nového výboru zapísal Jozef Hrabal.

 Overené a doplnené členmi výboru cez meil.

                                                       Diskusia na včs klubu 2014.

MVDr.Tolnai sa ospravedlnil, že nebol vlani na schôdzi. Chová tiplere, iránské tiplere, srbské vysokoletúny. Objasnil rozdielne štýly letu týchto plemien. Predstavil nového kandidáta do klubu Štefana Oštroma a povedal, čo chová i dôvod jeho neprítomnosti. Libor Páleník poukázal na rozdiel v atmosfére proti vlaňajšej schôdzi. Klub sa málo propaguje, sám natočí videa o vysokoletúnoch, má s tým skúsenosti. Druhá vec, klub nemá vhodný emblém. Obliekol si tričko a predstavil návrh emblému klubu. Tretia záležitosť ktorá ho trápi, že na internete nie sú klubové predbežné výsledky, ako to bežne robia poštoví holubiari. Výhľadovo chce zaviesť aj rôzne súťaže, napr. kto odlietal najviac pretekov, kto vypustil najväčšie kŕdľe a dá sa vymyslieť všeličo. Zoltán Bánoczký si tiež myslí, že by mali byť priebežné výsledky zverejňované na klubovej stránke a dáva návrh. Dá sa tam poznámka, že sú neoficiálne, v prípade, že by sa dodatočne zistil nejaký priestupok proti smerniciam. Jozef Tužinský sa pozastavil nad tým, že v katalógu výstavy Košice sa uvádza memoriál L. Freňáka. Ak na to kedysi dostal klub súhlas od rodiny, nemal by názov zneužívať niekto iný. Vie sa k tomu niekto vyjadriť ? Ozrejmil súťaže v Maďarsku, kde lieta 450 ľudí, keď začali 11 až 14 hodinové lety vedenie zakročilo. Dohodli, že musia lietať v kŕdli len typické holuby podľa exteriérového štandardu. Tým sa má zabrániť, že budú lietať všelijaké krížence. Ďalším plusom v maďarských smerniciach je, že keď sa kŕdeľ vráti po 3 hodinách z nedohľadnej výšky povedzme do strednej výšky a znova po krátkom čase vyletí do nedohľadnej výšky, už nedostáva 6 bodov ale po troch hodinách 12 bodov. Je to bonifikácia, že sa dokázal vrátiť na túto letovú výšku. Podmienkou víťaza je vystaviť celý kŕdeľ na výstave v Dabaši. Pavol Guman povedal k návrhu emblému, mal by tam byť doplnený názov SZCH. Poďakoval výboru za roky, čo viedol klub. Nie všetko bolo špatné a mali by sme oceniť najmenej 35 ročnú funkcionársku činnosť A.Kerekeša. Navrhuje čestné členstvo. K letovej správe povedal, že diskvalifikácia od stola je nesprávna. Uviedol príklad, keď s pr.Kerekešom išli na pohreb klubistovi pr. Schulcovi. Mal vypustené holuby, za 40 minút sa zamračilo a prišla poriadna búrka. Po pohrebe sa vrátili a holuby ešte lietali a pristáli akoby žiadna búrka nebola. Iné je, ak ozaj rozhodca letu nerobí, čo má. Vysvetlil, prečo v Košiciach používajú názov Memoriál L.Freňáka. V Košiciach žil, vyšľachtil plemeno a tak na včs ZO SZCH odsúhlasili členovia tento memoriál. Je to ich právo, je to legálne a doteraz to nikomu nevadilo! Skôr sa treba zaoberať štandardom, lebo nebohý pr.Freňák mal holuby rovnakého typu a že by niečo u neho nelietalo si ani nedovedie predstaviť. Veď každý vie, ako má jeho plemeno lietať, ako vyzerať. Žiaľ, v minulosti sa nakrížili na pôvodné holuby pr.Freňáka plemená, ktoré neviedli k oživeniu ale plemeno košický vysokoletún deformovali. Pôvodnej „krvi“ je málo, žiaľ aj jemu teraz prvýkrát vliezla kuna do holubníka, zostalo len niekoľko holubov. Bc.Vladimír Kubík  doladil smernice pre tiplere, ako bolo dohodnuté. Rozsahom nie sú veľké, ale obsahujú všetko, čo treba. Diskvalifikácie sú nepríjemné, niekedy ich paradoxne zapríčinia rozhodcovia letu, keď si neplnia, čo majú. Predsa sa podpisujú na zápisnicu a logicky by ju mali skontrolovať.  Vieme, že je málo chovateľov. Nový výbor by mal pouvažovať o skladbe, resp.počte pretekov. Lebo mať veľa pretekov a v každom lieta jeden-dvaja, nevypadá rozumne. K finančnej správe povedal, že treba v zápisnici uviesť, koho poverujeme zrušením účtu a zapísať tak, aby sa tým mohol preukázať. Zoltán Balogh už v minulosti poukázal a teraz znova navrhuje zorganizovať v Leviciach sústredenie chovateľov národných plemien za účelom zjednotenia pohľadu, v zmysle štandardu. Keď sa pozriete na naše výstavy, holuby jedného plemena sa líšia a poznať, s ktorého chovu či línie sú. To by nemalo byť. Zvlášť pozorne sleduje vývoj slovenského vysokoletúna. Juraj Lehotský požiadal o súhlas, či môže dať na www.holubnik.com fotky a krátky popis z priebehu schôdze. Som v klube 9 rokov, takže hádam veríte, že to nezneužijem. Treba aj počas roka aktualizovať klubový zoznam členov, teda chované holuby, meile, telefóny. Lebo keď sa chce s niekým spojiť, údaje zo stránky nesúhlasia. Má vlastnú stránku, spravuje stránky v ZO SZCH Žilina a vidí, že návštevnosť je vysoká. A cez meile a internet je dnes cesta k informáciám najrýchlejšia, to snáď chápe každý. Prítomní s návrhom súhlasili. Bc. Andrej Margetín oceňuje snahu klubu propagovať vysokoletúny na CV zvierat. Dokonca by sa mali na výstavách objaviť len holuby, ktoré majú niečo odlietané. Aj pri veľkých kŕdľoch je problém vybrať typovo rovnaké holuby, to chápu tí, čo lietajú. Zriedka vynikajúci letún odpovedá štandardu. Je otázka, ako to návštevníkom výstav vysvetliť, keď sú vo voliére rozdielne holuby. U poštových holubiarov je to jasné zo silnej tradície kategórie výkon a šport. Nie každý chce lietať, takže na výstavách majú podržať klub práve takí chovatelia. Miroslav Nosál,garant klubu poďakoval vedeniu klubu za roky práce v prospech celku. I keď sa prihodili nejaké škriepky, vždy boli v prospech veci. Povedal, že zomrela Dr.Vierka Nipčová, tajomníčka holubiarskej komisie. Nakoľko je pred zjazdom, mala na spracovanie mnoho písomností. Je to zložitá situácia, ktorú môžu využiť neprajníci. Sledovala napr.platenie členského, takže teraz nie je poriadny prehľad, kto je členom SZCH. Musel si preverovať aj posudzovateľov, aby sa nestalo, že nečlen bude posudzovať alebo kandidovať. Chce, aby v novej holubiarskej komisií bolo zastúpenie východ, stred, západ čiže proporcionálne rozložené. Za roky v klube vidí hlavne dvoch kandidátov a prihováral sa, aby J.Hrabal kandidoval za stred a P.Dobrucký za západ. Do konca februára treba podať žiadosti na republikovú radu do holubiarskej komisie, na základe odporučenia klubu, ZO SZCH, oblastných konferencií. Ku kvalite vystavených národných plemien má pripomienky. Košické vysokoletúny na výstave v Košiciach sklamali/zaoblené hlavy, chybné postoje/ na CV už to bolo lepšie. U Slovenských vysokoletúnov treba odstraňovať vysoké čelá, časť mala zaoblené záhlavia. Preto víta návrh na tzv. stolové ocenenie holubov, kde je možnosť konzultovať štandard priamo s posudzovateľom. Všimol si, že v návrhu na vylepšené logo klubu chýba znak SZCH, treba ho zapracovať. Dal do pozornosti nový spôsob oceňovacích lístkov a posudzovania. Je síce jednoduchšie, ale v rámci EE sa holuby takto nadhodnocujú. V závere všetkým poďakoval za roky strávené v našom kolektíve. Jozef Hrabal následne poďakoval M.Nosalovi, že roky chodil medzi klubistov, podporoval klub a pomohol uznať bratislavského vysokoletúna. Nevieme, kto bude novým garantom klubu, záleží na zložení novej KHo SZCH. K diskutujúcim- výbor má pripravené ďakovné uznanie pre dlhoročného predsedu Alexandra Kerekeša. Vycestujeme do Košíc, odovzdáme a doriešime účet. Poopravil návrh na čestné členstvo, navrhuje čestný predseda. K preteku L. Freňáka treba pridať názov „klubový“ a dôsledne dodržiavať v letovom kalendári a vyhodnotení. Lebo v súčasnosti už nezistíme, ako to bolo so súhlasom rodiny na tento memoriál. A skôr by sa asi našlo v zápisnici ZO SZCH Košice odsúhlasenie, ako možno ústny súhlas vtedajšej manželky, takže by sme ťahali za kratší koniec. K diskvalifikáciám pristupoval výbor hlasovaním. Chápe, že rozhodnutie od stola nie je správne, ale ak sa zíde viacero letových zápisníc a jediná sa diametrálne odlišuje, je tu už podozrenie. Ak si po telefonáte ani rozhodca nemôže “spomenúť“ kedy zosadol kŕdeľ a v akom počte, čo k tomu povedať! V záujme výboru je, aby sa súťažilo, ale na druhej strane má čestne hájiť záujmy a poradie iných súťažiacich. V poslednom čase sa na internetovom fóre objavuje kritika na výbor klubu, že je málo súťažiacich. Za týmto účelom urobil výpis počtu súťažiacich chovateľov od roku 2000. Prečítal ho  v letovej správe podpredseda. Ako ste počuli, vždy sa to pohybuje od čísla 10 o tri stupienky hore alebo dva dolu. Takže žiadna katastrofa, ako sa niekto snaží prezentovať, že klub speje k zániku. V skutočnosti bolo vždy viac súťažiacich, ale keď mali pre dravce, zosad roztrhnutého kŕdľa alebo inú udalosť diskvalifikáciu a neželali si zverejnenie, výbor to rešpektoval. Anonymných kritikov si netreba všímať. Naopak každému členovi, aj kritikovi, má výbor predložiť argumenty alebo čestne priznať, že ich nemá. O to sa snažil 22 rokov vo funkcií tajomníka. V závere poďakoval ZO SZCH Žilina za možnosti schádzať sa v ich budove, počas vyššie uvedených rokov a požiadal zástupcu organizácie Juraja Lehotského, aby poďakovanie tlmočil na ich najbližšej schôdzi.                                                                                                                Zapísal Jozef Hrabal.                                     ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   

Správa o celkovej činnosti Klubu chovateľov letúnov v roku 2013.

V hodnotenom roku sme mali schôdzu 9.3.2013. Prijali sme 7 uznesení, ktoré sú predmetom predkladanej správy. Výbor pracoval v zložení: predseda Alexander Kerekeš, podpredseda Peter Dobrucký, tajomník Jozef Hrabal, pokladník a letový konateľ Ing.Martin Krešák, finančný revízor Alexander Kuchár, člen výboru Bc.Andrej Margetín. Za holubiarskú komisiu SZCH je garantom klubu Miroslav Nosál. V klube máme posudzovateľov-Peter Dobrucký, Alexander Kerekeš, Ing.Martin Krešák, Bc.Andrej Margetín, Milan Lenárth.

   Uzn.1- zorganizovať preteky v zmysle letového kalendára.

Bolo vypísaných 10 pretekov pre vysokoletúny, 7 pre tiplere. Reálne sa chovatelia zúčastnili 7 pretekov pre vysokoletúny a 6 pretekov pre tiplere.  Pri vysokoletúnoch lietalo 7 členov klubu, pri tipleroch 3 stálice. Citeľná bolo neúčasť dlhoročných opôr pri vysokoletúnoch, hlavne z Košickej oblasti. Bližší rozbor je súčasťou už publikovaných letových výsledkov a  letovej správy. Uznesenie je splnené.

   Uzn.2-doriešiť sporné body letových smerníc pre tiplere.

   V zmysle uznesenia sa rozbehla po schôdzi veľmi intenzívna spolupráca s Bc. Vladimírom Kubíkom. Sporné body sme naďalej konzultovali s predsedom českého klubu chovateľov tiplerov Frankom Ottom. Stále a stále sme nachádzali odlišnosti, konzultácie trvali vyše mesiaca. Napokon sme krátko pred prvým pretekom tiplerov zverejnili konečnú verziu letových smerníc pre tiplere. Zároveň boli elektronicky zaslané chovateľom tiplerov. Snahou bolo vypracovať čo najjednoduchšiu a zrozumiteľnú písomnosť. Uznesenie je splnené.

   Uzn.3- doplniť na klubovej stránke zmenu smerníc, aktualizovať adresár , telefóny, zavesiť video a fotky našich letúnov a zvýrazniť slovenský rekord tiplerov.

   Adresár bol krátko po včs prepracovaný do podoby, kde pri priezvisku sú všetky potrebné údaje. Na natočenie videa som vyzval niekoľkých chovateľov, odpoveď som však do termínu schôdze nedostal. Fotky plemien letúnov boli správcovi stránky zaslané a zverejnené. Po otvorení klubovej stránky je vidieť fotografiu tiplerov s uvedením chovateľa a slovenského rekordu. Uznesenie je splnené.

  

     Uzn.4- doriešiť možnosť elektronickej prihlášky do klubu a letových protokolov.

    Príslušné dokumenty boli zaslané správcovi stránky a je možné ich stiahnuť. Uznesenie je splnené.

   Uzn.5-propagovať letúny na výstavách všetkých stupňov.

   Z telefonátov som sa dozvedal, že väčšina Vás vystavuje na lokálnych výstavách v svojom okolí. Z hľadiska klubu hodnotíme  III.výstavu zvierat východoslovenského regiónu v Košiciach s medzinárodnou účasťou. Kým v predchádzajúcich rokoch vystavovalo viacero klubistov,  v dňoch 19-20.10.2013 vystavoval iba Svetozár Polerecký a to košické kotrmeliaky. Je zarážajúce , že v centre vyšľachtenie nebol jediný slovenský vysokoletún a len štyri košické vysokoletúny  nedobrej kvality. Veľmi aktívny bol podpredseda klubu P.Dobrucký vo funkcií skúšobného komisára adeptov na posudzovateľov holubov. V katalógu boli výsledky pretekov vysokoletúnov chovateľov mesta Košic/Kováčik,Hýroš, Ing.Čeljuska/, mimo iné aj o Memoriál L.Frenáka.

Na CV zvierat v Nitre už bola účasť lepšia. Vystavoval Jozef Tužinský 4 subotické jednopásavé letúny a 4 BAV. Dušan Dobák vystavil 4 čepelské letúny, 4 košické jarabé/ČC/ a pridal 4 štarvičské hrvoliaky. Zoltán Bánoczký vystavil 2 BAV a 6 pražských krátkozobých/ČC/. Peter Kubík vystavil 2 červené , 4 žlté košické vysokoletúny a 10 berlínských krátkozobých/Š/. Peter Dobrucký vystavil 4 SV, 3 viedenské krátkozobé a 8 BAV v dvoch farebných rázoch. Ján Meško vystavil 4 pražské krátkozobé a 2 české letúny/ČC/.Jozef Hrabal vystavil 4 košické vysokoletúny/ČC/. Z klubistov sa ešte angažoval  Ľubomír Guniš, vystavil 6 pávikov. Všetkým vystavovateľom výbor ďakuje. Uznesenie je splnené.

   Uzn.6- písať články o letúnoch do časopisov.

   Na Slovensku vychádza jediné tlačené periodikum, časopis Chovateľ. V čísle 1/13 je článok letúny a kotrmeliaky na XV. CV zvierat v Nitre, autor J.Hrabal. Ďalej Holuby na CV Nitra, I. časť z pohľadu M.Nosála, predsedu zboru posudzovateľov. Vyšiel aj poučný článok Pražský krátkozoby letún, autor Čech Sylvester CHrastil. V č.2/13 pokračuje II.časť hodnotenia holubov na CV Nitra, autor M.Nosál. Taktiež v č.3/13 je III. Časť hodnotenia nitrianskej prehliadky holubov, autor M.Nosál. Potom v č.5/13 je písané o priebehu našej vlaňajšej schôdze KCHL, autor J.Hrabal. Potom sa objavuje článok o akrobatických holuboch a súťaži v českom Švihove v č.10/13, autor Elemír Revay. V nasledujúcom č.11/13 sú letové výsledky KCHL za rok 2013 s komentárom, autorov P.Dobruckého a J.Hrabala. Uznesenie je splnené.

  Uzn.7-  zabezpečiť klubovú voliéru na CV zvierat v Nitre.

   Ako náhle sme sa dozvedeli, kto bude vedúcim expozície holubov na CV Nitra 2013, jednali sme o klubovej voliére. Napokon nám boli sľúbené  tri voliéry. Do jednej dodali košické vysokoletúny žlté, červené a jarabé Peter Kubík a Jozef Hrabal. Do druhej dodal Slovenské vysokoletúny  Peter Dobrucký, do tretej Bratislavské vysokoletúny čevenoplavé. Pri osobnom jednaní bola P.Dobruckému poskytnutá ešte jedna voliéra na Bratislavské vysokoletúny šimle červenopásavé. A dojednal aj voliéru pre nečlena klubu na  novo šľachtence Bratislavské letúny z chovu MVDr.Pavla Krajčiho. Na našich voliérach boli vyvesené letové protokoly. Iné propagačné letáky nám výstavný výbor nepovolil, preto boli štandardy našich plemien letúnov s krátkym predslovom umiestnené pri klietkach s vysokoletúnmi. Uznesenie sme splnili.

   Vážení klubisti, výbor Vám predkladá správu o činnosti za uplynulý rok , ako to robil celé volebné obdobie.  Doporučuje  správu schváliť. Za celé volebné obdobie sme prijali roku 2010 sedem uznesení, roku 2011 deväť uznesení, roku 2012 osem uznesení, roku 2013 sedem uznesení, tj.celkom 31  uznesení a iba dve sme nesplnili. Za najväčší úspech tohto výboru v tomto volebnom období považujeme uznanie bratislavského vysokoletúna. Klub bol celé obdobie hodnotený holubiarskou komisiou na popredných miestach v rámci slovenských klubov holubov. Čaká nás voľba nového výboru. Veríme, že zvolení funkcionári budú rovnako zodpovedne pokračovať vo vedení klubu, prídu s novými myšlienkami, ktoré klub posunú vpred, hlavne v oblasti pretekov. Táto tradícia nebola nikdy od vzniku klubu roku 1976 prerušená  i keď sa občas dostala do útlmu.                                          Jozef Hrabal, tajomník KCHL.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení priatelia, přátelé. Je čas výstav. Hodinu po prepustení z nemocnice som už bol zo zvieratami na výstave materskej ZO Zázrivá. Z tej nájdete fotoalbum po kliknutí na slovenské odkazy/linky na mojej stránke. Tento prípis súvisí s výstavou, ktorej som sa zúčastnil 28.9.2013 v hornooravskej obci Klin. Objavilo sa na nej plno letúnov, hlavne budapeštianských, košických, tiež niekoľko čepelských. Ja som dodal košické jarabé, bratislavské vysokoletúny, východoslovenské kotrmeliaky, biele nikolajevské letúny a pár altenburských bublákov. Silná bola expozícia hrvoliakov, hlavne slovenských. Z králikov ma zaujali nedávno uznané liptovské lysky. Celé podujatie prebiehalo v priatelskej atmosfére  s neuveritelným množstvom navštevníkov počas všetkých troch dní výstavy. Žila ňou celá 2tisícová obec, vrátanie starostu.Zvieratá dodali aj chovatelia z Liptova. Príjemné prostredie, kryté priestory pre králikov a pekné počasie podčiarkli kolorit  celej akcie i keď napríklad holuby boli značne rozperené.Preto organizátor netrval na nahlásenom farebnom ráze, ale stačilo dodržať plemeno, takže ste mohli vybrať na holubníku v deň posudzovania najlepšie operené jedince. A určite sa návštevníkom pozeralo lepšie na operené holuby, ako s vypadaným perím. Holuby posúdil posudzovateľ a klubista Milan Lenárth z Martina.Za usporiadanie výstavy patrí velký dík hlavne riaditeľovi výstavy Martinovi Úradníkovi, ktorý celú organizáciu riadil poskakujúc o barlách, nakoľko bol krátko po operácií kĺbu. Atmosféru zachytávam vo fotoalbume hornooravská výstava Klin 2013.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Vážení  priatelia, přátelé.  Minulý rok som po viacerých rokoch nepretekal a tak som mal roku 2013 veľké ambície. Ale po chladných a daždivých jarných mesiacoch som nechal len minimum mladých, tie čo lepšie rástli. Iné som zlikvidoval. A tak som mal obavy, či urobím nejaký pretek. Sotva som zalietal bratislavské vysokoletúny návštívili ma chovatelia z moravy. Veterinár MVDr.Tomáš Najer z Brna a jeho otec Jiří s Prostějova. Prvý je aj ornitológ a zaujíma sa o vtáctvo všetkého druhu. Holuby nemohol vynechať. A tak v piatok 5.4. dostali do rúk klubové smernice a v  sobotu ráno už mohol začať pretek. Vypustil som 12 bratislavských vysokoletúnov. Vcelku solídne išli hore, potom sa na chvílu zarazili v "špačkovej" výške, ale po chvíli sa zdvihli ešte vyššie. Ja som ich už nevidel, ale mladý rozhodca ich vždy našiel a tak nedohladnú výšku neuznal. Mal som radosť, že sa držia vo velkej výške. Po pol hodine preteku sa objavil pilot s rogalom. Už som sa tešil, že holuby vyženie vyššie, ale tie sa len odsunuli bokom a pokračovali v lete na velkej výške. Vedel som, že tam ostanú, to robili aj pri tréningoch. Keď sa v tréningoch znížili, tak väčšinou do 30-40 minút pristáli. Takže pokiaľ mi ich občas rozhodca ukázal vo velkej výške, bol som spokojený. Asi po hodine a pol mi rozhodca signalizoval, že jeden zaostáva a trhá krdeľ. Ej, pomyslel som, to bude najmladší. A ten napokon stiahol krdeľ nižšie, takže už bolo vidieť pohyb krídel a ako si rozhodca prečítal, nariadil druhému rozhodcovi zapísať koniec velkej výšky. Trocha ma to štvalo, pretože v treningoch vydržali hore podstatne dlhšie. Ešte som spoliehal na bociana, ktorý občas počas týždna pod kŕdlom preletel a vyplašil holuby späť do velkej výšky. Ale v ten deň sa neobjavil. A tak, ako som napísal vyššie, kŕdeľ "napísal" svojim zosadom rovnaký časový scénar, ako v tréningoch. Nič to, aspoň som bol aktívny. Na fotke v súbore všehochuť  máte rozhodcov  preteku  dňa 6.7.2013..  -tajomník-

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Návšteva J.Tužinského z Lučenca.

   Dňa 11.8.2012 pricestoval na návštevu Jozef Tužinský z Lučenca aj zo synom, úspešným olympionikom v  strelbe, ktorého sme nedávno videli na obrazovkách v Londýne.Je jasné, že jablko nepadlo ďaleko od stromu a syn športové nadanie zdedil. J.Tužinský bol v minulosti úspešný pretekár na plochej dráhe. Jeho další, žiaľ už nebohý syn bol zasa automobilový pretekár.Pôvodne sme boli dohodnutí, že bude robiť rozhodcu na mojom preteku mladých.Žiaľ, po viacerých rokoch som prvýkrát nepretekal.Nepodarilo sa mi zostaviť kŕdeľ mladých. S plemenitbou som začal začiatkom marca,ale potom prišla zima a  týždňové mladé cez deň prechladli a večer už páry na studené mladé nezasadli. Z druhého hniezda som urobil takú prísnu selekciu, že ostalo od 8 párov len 8 najlepšie lietajúcich kusov. Tretie hniezdo som niečo pustil do PL a čtvrté hniezdo som pre dovolenku nestihol zalietať.Dalo by sa na druhý pretek mladých, ale objavila sa možnosť cestovať na preteky akrobatických holubov do Srbska, čo som uprednostnil. Ale k návšteve.

Pr.Tužinský zo synom pricestoval ráno. Ale nie zrovna v najlepšom počasí. Drobno pršalo.Nasledovala prehliadka holubníka. Holuby sa neukázali, ako na potvoru. Dážd a chlad urobili svoje a kludne sedeli.Vidno, že J.Tužinský je pravý holubiar, lebo sme dlhú dobu stáli v holubníku a debatovali.Priamo medzi holubmi. A bolo o čom, lebo pr.Tužinský má poznatkov na rozdávanie. Niektoré holuby sa mu páčili, iné nie. Nebol spokojený ani s krmivom, ktoré holubom dávam.Bol sa pozrieť vo viacerých slovenských firmách a pozná praktiky miešania krmív, ktoré mi aj povedal. On berie krmiva a ostatné prísady z firmy NUTRIPET. Doviezol  darom kýblik prvotriednej zmesi na preteky a vrece pšenice. Okrem nej používa zmes šport extra, potom pre poštových holubiarov zmes ˇ"žolík" a dietnú zmes po pretekoch. Treba povedať, že J.Tužinský sa venuje aj poštovým holubom. Po plemenných oddeleniach sme prešli na letové boxy. V prvom  som ukázal zmiešaný kŕdlik starých i mladých košických a bratislavských vysokoletúnov.Niekoľko bratislavských má už pančušky, čo je šľachtiteľský zámer. Pr.Tužinskému sa zdali moje košické príliš drobné. Mal pravdu, čo môže byť aj tým, že som 10 rokov nedokúpil žiadneho  jedinca a mám ustálenú líniu. Jediným novým holubom je kus od Ing.Krešáka, ktorého ale párim na bratislavské vysokoletúny, pretože  má pančušky. K bratislavským hosť poznamenal, že treba vyselektovať jedince s hlavou viedenských. V dalšom oddelení som ukázal mix-tj. mladé nikolajevských, čínských a iné farebné holuby. Pri nich čtvrté hniezdo vysokoletúnov, ktoré nemám zalietané.V treťom oddelení boli samci, ktoré som len dva dni pred návštevou oddelil od holubíc a ukončil chovnú sezonu. Keď už J.Tužinský cestoval tolký kus, pustil som vysokoletúny z prvého oddelenia. O chvílu boli vo výške, ako vrabčeky a tam sa držali asi hodinu.Potom sa znížili a zdalo sa, že ich niektorý jedinec sťahuje dolu. Sadli po dvoch hodinách letu. Celý čas letu husto pršalo a keď sa holuby v tom daždi preháňali po oblohe, mi sme sedeli v chatce pri kávičce a rozprávali o holuboch i živote. Občas sme pozreli ,kde sú holuby. Krátko po poludní sa návšteva otca a syna Tužinských skončila a odcestovali domov. Bol som rád, že boli pozrieť, veď predtým bol u mňa J.Tužinský s  J. Kováčikom v roku 2007.  Aspoň sme si spríjemnili upršaný deň a ma na oplátku čaká vycestovanie do Lučenca, kde máme viacerých klubistov.        J.H.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Návšteva u Elemíra Revaya vo Veľkom Piali 2012.

 

Vážení priatelia, klubisti. Po troch rokoch som sa vybral na termále do Štúrova. Nič nerobenie nieje pre mňa. A tak som si  pobyt horúceho týždňa/teploty cez deň 35-36stupňov/ spríjemnil výjazdom do asi 50 km vzdialeného Veľkého Piaľu. V stredu 1.8.2012 som sadol do rozpáleného auta a uháňal zo Štúrova smerom na západ. Dosť som blúdil, lebo som si chybne opísal cestu. Ale tešil  sa. Krátko po 16 hodine ma už priateľ Elemír navigoval k svojmu domu. Usadili sme sa v záhrade, plnej šťavnatého ovocia, rovno pred dlhú sadu holubníkou v náväznosti na voliéry, aké poznáme skôr z chovu exotického vtáctva. Ba jednu s hrdličkami a druhú s andulkami sme mali rovno za chrbtom. A Elemír rozprával, ako sa dostal k holubom, k jednotlivým plemenám. Ale tá pravá holubiarská vášeň ho chytila až keď sa vrátil zo zahraničia, kde pracoval. Teraz sa zamestnal v mieste bydliska a má možnosť venovať sa holubom.

 Prehliadku sme začali od prvého oddelenia, v ktorom má birminghamské kotrmeliaky. Tie učí na letovú klietku a tak ich z holubníka nevypúšťa. A potom nasledovali ďalšie oddelenia,  pre milovníka letúnov skutočná pastva pre oči. Videl som červenovencové uzbecké tlieskače, hneď vedľa oddelenie plné nádherných anglických šortov s kratučkým, kolmo k čelu nasadeným zobákov. Cveng im dodávala pestrá paleta operenia v mandľovej modifikácií. Oči som išiel nechať na Wutách , pretože boli vzácne modré tigre. V ďalšom oddelení kraľovali královecké biele čistooké/perlooké/ a podobné elblažské bielohlávky. Po zemi pobehovali strakaté Kelebeky. V ďalšom oddelení bolo naše národné plemeno slovenské vysokoletúny a aby im nebolo smutno aj zo susedného štátu budapeštianske vencové. Najnovšie sa u Elemíra objavili aj rumunské briadky dovezené z Monoru, ako sám vravel -pre pestrosť miestnych výstav. Tie robia v priľahlom parku miestneho historického zámockého sídla. Úplne nečakane som objavil aj niekoľko hrvoliakov, ktoré slúžia na šľachtiteľské ciele. A keďže lieta s holubmi na klietku, k tomu treba vábniky, má arabské bubláky. V murovanej stavbe má ešte králiky pre vlastnú obživu. Sú to novozelanské a kalifornské králiky.Chová ich v klietkovej zostave, viď foto. Dvere do králikárne sú zo zvláštneho sita, cez ktoré neprejdú muchy, ale dobre sa odvetráva králikáreň.

   Už sa zošerievalo, keď Elemír položil otázku, či sa nechcem pozrieť na vinicu. Najprv som nechápal, no po vysvetlení, že tam trénuje birminghamské na klietku, nemohol prehliadnuť moje rozžiarené oči, bez toho, že by som niečo povedal. O chvíľu sme už uháňali asi km za dedinu, kde má Elemír vinicu aj peknú chatku pre oddych. Z fotoalba je zrejmé, ako rozkladá klietku vypúšťa holuby a vábniky. Ako prezradil, bol to ich iba tretí pokus na klietku. Preto lietajú málo, ale hlavne, že dosadnú na klietku všetci.

   Už bola takmer tma, keď som vyrazil smerom Štúrovo, kde ma pri večernom posedení čakala celá rodinka. Ešte som zatelefonoval Elemírovi, že som dobre docestoval a z radosťou v srdci vychutnával fotodokmentáciu. Tú predkladám aj Vám vo fotoalbe. A tešil sa, že poznám ďalšieho skvelého chovateľa a dobrého človeka.                                          –JH-

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktív holubiarov a školenie posudzovateľov Bratislava 17-18.3.2012

  Vážení priatelia, přátelé, klubisti. Rok utiekol ako voda. Aj vlani som Vám písal o vyše uvedenom podujatí. Ja som sa tam vybral za oblastný výbor Orava. Ráno som išiel autom do Ružomberka, kde už ma čakal zástupca oblastného výboru Liptov Milan Král a predseda oblastného výboru Spiša Peter Dudžák. Presadli sme do jeho auta a frčali do Bratislavy. Rovno pred hotel PLUS, kde sa všetko odohrávalo. V predvečer cesty ešte volal M.Nosál, že treba zohnať 2 páry slovenských a 2 páry košických vysokoletúnov, nakoľko členovia holubiarskej komisie sú pozvaní do bulharského Šumenu. A tradícia káže, zobrať na tamojšiu výstavu národné plemená, ktoré tam ostanú darom. Veru, minul som dosť euráčikov na telefón. Ale podarilo sa, hoci pred chovnou sezonou nemá nik holubov navyše. 2 páry slovenských daroval Śtefan Stanislav, 1 pár košických Peter Kubík,3 ks dal Peter Dudžák a ja som doložil volného samčeka.  

Aktív prebiehal v pohode. Spomenuli sme minútou ticha na chovateľa pána Rašku, ktorý pár dní pred tým skonal. Postupne o aktivite holubiarov hovorili zástupcovia oblastných výborov a klubov. Náš klub tam mal celý výbor/Hrabal.Kerekeš, INg.Krešák, Dobrucký/. V popoludňajších hodinách sa aktív skončil a pokračovalo školenie posudzovateľov. Veľmi veľký záujem vyvolala prezentácia bratislavského vysokoletúna, školiteľ bol sám P.Dobrucký. Pri klietkach z holubmi sa vtedy zhŕkli posudzovatelia a boli zvedaví na mnohé znaky. Peter Dobrucký a M.Nosál odpovedali a odpovedali. Tato situácia ma len utvrdila v tom, že posudzovatelia majú o informácie záujem. A bude treba hľadať euráčiky na takéto školenia.  Potom sme  odniesli holuby dovezené do daru i ostatné, ktoré slúžili ako exempláre pri školení, do špeciálnej vonkajšej voliéry u P.Dobruckého a do auta naložili špeciálnu závodnú zmes, ktorú nám Peter doviezol z Rakúska. V podvečer sme sa zišli v príjemnej krčmičke na pivko. Debaty sa točili okolo holubov. Neviem, dokedy ostali sedieť ostatní, ale ja som sa s P.Dobruckým vybral električkou cez celú Bratislavu do Petržalky. U Petra som nocoval, hoci aj hotel PLUS ponúkal túto možnosť.

  Druhý deň ráno ma Peter zobudil na raňajky a šprintovali sme na električku. Znova cesta do Trnávky,na holubníky P.Dobruckého. Kým on kŕmil holuby, ja som urobil viacero fotografií, hlavne bratislavského vysokoletúna. Máme dohodnuté, že manželka Ing.Demetera nakreslí vzorový obraz tohto novouznaného vysokoletúna a k tomu je potrebná predloha. Do obeda prebiehalo školenie posudzovateľov o ďalších plemenách. Po jeho skončení sme sa po obede vybrali domov. Pre mňa to bol krásne strávený, slnečný víkend v kruhu priateľov-chovateľov, ktorých mám rád. Z aktívu priložím aj fotoalbum.jh.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------Vážení priatelia,přátelé.Tak nám 21.8.2011 končí závodná sezóna. Ja som v piatok 19.8/ privítal na holubniku podpredsedu klubu Petra Dobruckého. Všetko si poriadne prehliadol, kadečo mi poradil a doviezol vrece pšenice. I keď sa zastavil na hodinku,.napokon z toho boli 4 hodiny, lebo s dobrým priteľom uteká čas rýchlo.Fotku nájdete v mojej sekcií klub. V sobotu 20.8. som mal pretek mladých vysokoletúnov. Ak tvrdia chovatelia poštových holubov, že čakanie na dolet je adrenalín, rovnaký som mal ja počas celej sezony. Zalietal som I.hniezdo, ale aj nakŕmil sokola, tak mi ostalo 5 mladých. Osobitne som zalietal II. hniezdo a spojil s I.hniezdom , takže bol slušný kŕdlik, ktorý tréningovo lietal od 2.47 po 3.hodiny. Lenže 2.8. kedy som vypustil letúny 15.28 sa prihnala okolo 18. hodiny riadna čierňava, nasledovala búrka, prietrž mračien a silný lejak ustal po 20.hodine. Vytopilo tu mnoho domov. Ba aj nám v bytovke cez poklopy kanalizácie tlakom striekali gejzíre vody. Druhý deň som ani nemal chuť ísť na holubník a mal som zlé tušenie. V tréningovom oddelení boli 4 ks, prevážná časť krdla sa stratila.Bolo mi všeliako. Môj bôl tíšila iba nádej na III.hniezdo, ktoré sa vydarilo a deň po búrke3.8. som 14 piskliakov premiestnil od starých plemených párov do vydenzifikovaného letového oddelenia. Hneď nasledujúci deň 4.8.som ich dal ráno do okukovacej klietky na streche a tam boli až do poobedia.Další deň 5.8. som ich zatvoril do letáčovej klietky, aby nemohli vôjsť do holubníka. 6.8. išli prvýkrát na strechu a tam pobehovali skoro celý deň, niektorí odvážnejší vyleteli na dosadaciu rampu, ktorú mám 1,5 nad strechou. A zasa som mal smolu. Podvečer priletelo práškovacie lietadlo a holuby rozohnalo, že večer polovica chýbala a vratili sa druhý deň.Neskor som sa dozvedel, že v D.K. býva chlap,. ktorý nedávno zložil pilotské skúšky a tak sa prišel pre rodinu nad mesto predvádzať. I keď polovica doletela do obeda, po návrate s práce som tak napôl nakŕmil a vypustil 7.8. znova 14 ks na strechu. Večer vošli do holubníka. 8.8. som ich znova popoludní trocha nakŕmil, vypustil na strechu a po 15 minutách nasilu odplašil mávaním vreca. Napodiv ich 10 išlo hore a 4 ks lietali krížom-krážom. Najskôr zosadli tie 4 ks a potom postupne dalšie 4 pričom 6 z nich vydržalo lietať 2.35minút. Neveril som vlastným hodinkám!!! Horšie, že s tých 6ti sa 2 ks stratili a práve tie, čo išli hore!?Další deň 9.8pršalo, tiež 10.8 a tak som 12 ks vypustil až 11.8. ráno v 10.50. Ale ma zavolali do roboty a neviem kedy zosadli.Lenže v holubníku bolo poobede iba 11 ks. 13.8 som vypustil tých 11ks v 13.55 a zosadli v 17.34 tj po 3.39 let prevážne vo velkej výške. Bol som rozhodnutý pretekať, navyše oznámil klubista Jozef Tužinský, že príde rozhodovať.Ale, ako s 11kusmi. Neostávalo len pridať 4 ks, čo ostali po búrke z I. a II.hniezda a večer išli do boxu k tým 11stim. Druhý deň išlo 15 ks v 15.30 hore a zosadli 19.50, tj po 4,20 z toho som ich hodinu nevidel. Jasne, že tie 4 ks lietali vyššie a prevážne samostatne, ako mladších 11, ale nič nezosadlo predčasne, navyše pristáli spolu, lebo v závere letu sa spojili. A to bola velká nádej. Lenže druhý deň, keď som ich kŕmil špeciálnou závodnou zmesou pre poštové holuby, zasa jeden chýbal. Bolo ich len 14,zrejme som nezbadal, že nejakého dravec ulovil. Nechal som ich 17.8 odpočívať a večer dal do vody Glukopur/hroznový cukor/-zdroj lahkej energie. 18.8. boli vyputené v 15.30. Jeden urobil asi 7 okruhov nad strechou a sadol tak som ho zo zlosti zabil. Ostatných 13 sa po 2 hodinách letu, prevážne vo velkej výške vrátilo a hneď som vedel, kde je príčina. Ešte ani nozosadli , poriadne "dychčali" a hrnuli sa k napájačke.Lenže len omočili zobáky a z glukopúrovej vody sotva odbudlo. Však já vás prinútim piť ju!!! a začal som postupne na viackrát dávať závodnú zmes a robil prestávky, aby sa napili. Kašlali na mňa i glukopúrovú vodu, i tak som im ju nechal. Druhý deň v piatok 19.8. návštevník Peter Dobrucký, len čo vošiel do môjho pretekárskeho oddelenia, hneď sa pýtal, čo mám vo vode. Ako znalec hneď videl, že holuby sú smädné.Navyše videl, že voda nieje "priezračná". A vynadal mi!!! Len čo odcestoval,vodu som vylial a dal čistú. Keď sa napili, z obavy, aby miesto krmiva len nepili, odobral som ju. Dal som ju až po večernom kŕmení závodnou zmesou. Vtedy som aj zbadal, že jeden nechce žrať. Zistil som, že má natrhnutrý hrvol a pod pravým krídlom natrhnutú kožu. Od dravca, takže som ho musel vyradit ,na pretek mi ostalo 12 ks.Bolo mi jasné, že mi holuby chytá sokol, lebo takmer po každom lete jeden chýbal. A s týmto rizikom som aj súťažil  a tŕpnul celý čas. Ráno v deň preteku o 7 hodine som dal troška drobných semien, nejakej zmesi tráv/z rakúska/, ktoré mi doviezol Peter Dobrucký. Vraj ju používa na vyladenie kondície.Ešte som volal Petrovi a ten mi povedal, že treba dať len málinko tých zrniečok, ináč kŕdeľ stratím! Asi 8,30  som pozoroval kŕdeľ  v holubníku a videl som, ako mávajú krídlami, akoby sa chceli vzniesť, čo bolo dobré znamenie.Taktiež vody odbudlo, takže sa napili. O 9 sa rozplynul ranný opar, bol štart a kŕdel sa začal esovito zvedať hore, to bolo dobré. Najhoršie je, keď začne točiť proti smeru hodinových ručičiek. To nebýva dobrý let. Po 10 minutách bol na bodke a tam sme ho videli rovnú hodinu.Potom priletel bocian raz či dva sa zatočil a odletel. Lenže krdeľ sa nám stratil z očí  objavil sa až po 2,16 minutách, lenže zboka ovela nižšie, takže sa počíta len polovica z nedohladnej výšky. Darmo som sa tešil. Navyše jeden holub lietal stále od kŕdla a zasa sa vracal. To ma znervózňovalo, aby predčasne nepristál. Napokon to bol on, ktorý stahoval kŕdeľ dolu, takže už ani nedosiahli velkú výšku. Jeden z prvého hniezda bol už dosť rozperený, myslím si že on.Stále sme ich videli mávať krídlami. Ale aspoň natiahli let na 4.52  letom v strednej výške a všetci riadne vyčerpaní pristáli a hneď si posadali, alebo sa vyvalili nabok. Takže toho mali dosť. I keď som bol sklamaný z výšky, zasa som sa tešil, že mi dravec nič nechytil, to by bola diskvalifikácia. Možno preto, že sme čochvílu videli preletovať húf poštových holubov. Asi si dravec, na moje šťastie, našiel obeť tam. jh.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iste viete, že pan Pangrác v CZ vydal 4 diely kníh o holuboch.Knihy sú písané štýlom, akoby návštev u chovateľa/hovorovo písané podľa reči chovateľa/. V knihách sú postupne predstavené takmer všetky existujúce plemená. IV diel je venovaný zčasti poštovým holubom.Ešte mám na sklade II.diel/cena 15 €/, III.diel /cena 20€ / a doviezol som z čiech 10 ks IV.dielu/12€/. Ak máte zaujem dajte vedieť, pošlem Vám, poštovné je cirka 2€, balné ani cestu na poštu neúčtujem. Ceny sú prepočítané aktuálnym kurzom  za aké sa predávajú v CZ v korunách/bez prirárážky/. Robím to pre chovateľov, lebo pri objednávke z CZ je poštovné takmer v hodnote knihy!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Smutná správa.

 Trocha s oneskorením som obdržal smutnú správa. Vo veku 81 rokov zomrel dňa 17. mája/května 2011- hlavný iniciátor založenia Klubu chovateľov letúnov Alexander Jóža  z Liberca. Rodák bol z východného slovenska.
 Mám doma originál výzvu k založenie klubu chovateľov letúnov z roku 1975.  Je pod ňou podpísaný práve A.Jóža a Ing. J.Havlín-tiež už 5 rokov nežijúci. Klub bol napokon založený 27.11.1976. Práve A.Jóža bol krátko predsedom klubu. Bol vynikajúcim chovateľom tiplerov a budapeštianských letúnov. Pri tipleroch držal dlhé roky československý rekord. Vzhľadom k  horským podmienkám v akých býval, presmeroval chov na krátkozobé plemená, kde dosahoval vynikajúcich výsledkov. Poznal som jeho názory hlavne z dopisov. Dokonca mi ponúkol jeho budapeštianské vysokoletúny v čase , keď s nimi dosahoval výborné lety a o kvalitné jedince bola núdza. V klube sú ešte členovia, ktorí si ho pamätajú osobne. S úctou teda spomínajme na zakladateľa klubu, ktorý letos na jeseň bude oslavovať 35 výročie vzniku.

 

 

 
Reklama